Menu

Organizace, ochrana, sdílení digitálních zdrojů

Organizace, ochrana, sdílení digitálních zdrojů

Učitel ve své výuce používá materiály své, ale i materiály, které vytvořil někdo jiný.  Pro vytváření učebních pomůcek a materiálů využívá ilustrační fotografie, schémata, diagramy, videa, hudbu, což jsou díla mnoha autorů. Používání cizích děl se musí řídit příslušným zákonem o právu autorském a právech souvisejících . Možná po přečtení autorského zákona si nejste jistí, protože dílo je prakticky cokoliv, co při tvorbě příprav do výuky použijete a v tomto podpilíři najdete mnoho informací ohledně autorských práv.


Pokud nemám jistotu ohledně autorských práv, je možné získat další potřebné informace s praktickými ukázkami a příklady ze školství v zajímavém článku  Zákonné a nezákonné užití učebnic, odborných publikací a literárních děl při výuce , kde si učitel uvědomí legální a nelegální postup. 

 

Problematika autorských práv ve školství je komplikovaná, proto stojí za shlédnutí video Užití cizího díla ve výuce , ve kterém JUDr. Matěj Myška, Ph.D. vysvětluje problematiku používání cizích děl ve výuce na praktických příkladech.  

Při vytváření příprav či učebních pomůcek lze používat díla, která jsou vyjmuta z ochrany a autor je uvolnil pod licenci Public Domain. Díla pod touto licencí mohou být používána pro komerční účely v podobě propagace školy.  Často je zmiňována licence Creative Commons , ale pozor není to jen jedna licence a při používání díla je potřeba vědět, podmínky dané licence. Detailní informace o jednotlivých licencích Creative Commons    


Autorská práva

Školství je specifickým případem, co se týká autorských práv. Platí zde hlavně tyto zásady:

V souladu s autorskými právy je použití koupené kopie filmu či hudby.

Porušením autorských práv je rozmnožování a šíření výňatků autorských děl (textů učebnic) bez souhlasu autorů nebo nakladatelů v písemné i digitální formě.

Podrobněji například na tomto blogu.



Nabídka zdrojů materiálů ve formě obrázků, hudby, videí, která nepodléhají autorskému zákonu 

· Pixabay nabídka obrázků, znělek, krátkých videí
· Stockio nabídka obrázků, znělek, krátkých videí
· Public Domain Pictures nabídka obrázků
· Public Domain review videa, historická videa
· Pexels nabídka obrázků
· Unsplash nabídka obrázků
· Free Images nabídka obrázků
· Openclipart nabídka klipartů ke stažení ve formátech SVG, WMF, PNG a PDF
· Free Clip Art Images nabídka klipartů ke stažení ve formátech SVG a PNG

· Freepik – velký výběr obrázků vhodných i pro komerční využití, ale s nutností uvedení zdroje
· Photos for Class – velký výběr obrázků, stáhnuté obrázky mají v dolní části v černém proužku informaci o licenci
· Free Music Archive velký výběr hudby, ale pozor na licenci uvedenou u vybrané skladby
· Zvuková knihovna YouTube s hudbou a zvukovými efekty je dostupná po přihlášení pomocí účtu Google.
· Incompetech Music Search filmová hudba Kevina MacLeoda
· Další zdroje hudby i pro komerční použití lze nalézt v odkazu ZeptejseFilipa

 YouTube  je zdrojem hudby a videí a je třeba mít při vyhledávání zapnutý filtr se zvolenou licencí Creative Commons. Na stránce  Autorská práva na YouTube   jsou důležité informace a doporučení pro tvorbu videí, jak spravovat vlastní práva na YouTube a jak respektovat práva ostatních.  

 Učitel zpřístupňuje digitální obsah žákům, kolegům, ostatním pedagogům a rodičům, který účinně citlivě chrání. Nesmí opomenout řídit se pravidly, které vyplývají z autorského zákona s uvedením zdroje, pramenu nebo licence. Dále musí umět správně užívat citace, což je formou webinářů nebo kurzů vysvětleno na  Jak správně citovat a odkazovat na citace

Webinář č. 2 — Jak na citace a citování

  

Ochrana digitálních zdrojů

Digitální zdroje je třeba si z pohledu učitele rozdělit dle používání na zdroje pro administrativu a na zdroje pro výuku. Digitální zdroje pro administrativu v podobě používaného školního informačního systémuviz  podpilíř Pracovní komunikace dále se řídí vnitřním předpisem vzdělávací organizace na základě doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost NÚKIB. 

Při distanční výuce je potřeba dodržovat kybernetickou bezpečnost dle Vyhlášky č. 316/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a dále pravidla a bezpečnost při videokonferencích, online schůzkách s rodiči, žáky viz metodika Videokonference bezpečně

NÚKIB (Národní úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost) nabízí bezpečnostní doporučení, e-learningové kurzy kybernetické bezpečnosti, konference, semináře, workshopy.Dále nabízí i kontaktní vzdělávání  a poskytuje materiály pro školy  v podobě her, videí, které se věnují bezpečnému brouzdání po internetu a bezpečnému používání digitálních technologií. 



Projekt sdružení CZ.NIC formou zábavných cca dvouminutových videí přibližuje problematiku internetu. Ke každému videu je doprovodný text, který se dané problematice věnuje více do hloubky, a pro učitele jsou u každého dílu jsou vzdělávací balíčky ke stažení, pomocí kterých si mohou obohatit výuku informatiky i dalších předmětů ve škole. 



MŠMT připravilo Stručný návod na zabezpečení souvisejících s GDPR  formou dokumentů, které mohou pomoci zorientovat se v povinnostech souvisejících s GDPR. 

Ověřit si své znalosti o bezpečném užívání internetu lze na tomto odkazu. Webové stránky Bezpečný internet nabízí i mnoho inspirace do výuky. 

Učitel za respektu a uplatňování pravidel vyplývajících z autorských práv sdílí své vzdělávací zdroje ve virtuálním vzdělávacím prostředí pomocí příloh, odkazů, QR kódů. Dále je sdílí online na webových stránkách, vzdělávacích portálech či blozích. 


Webové stránky se sdílenými digitálními materiály a pro možné sdílení

Každý z nás respektujme a korektně uplatňujme pravidla ochrany soukromí a respektujme omezení vyplývajících z autorských práv, neboť určitě nechceme, aby námi vytvořený materiál někdo vydával za svůj nebo ho kopíroval mezi žáky, popřípadě sdílel v online prostředí. 

Odkazy, které by se mohly hodit