Učitel ve své výuce používá materiály své, ale i materiály, které vytvořil někdo jiný. Pro vytváření učebních pomůcek a materiálů využívá ilustrační fotografie, schémata, diagramy, videa, hudbu, což jsou díla mnoha autorů. Používání cizích děl se musí řídit příslušným zákonem o právu autorském a právech souvisejících . Možná po přečtení autorského zákona si nejste jistí, protože dílo je prakticky cokoliv, co při tvorbě příprav do výuky použijete a v tomto podpilíři najdete mnoho informací ohledně autorských práv.
Pokud nemám jistotu ohledně autorských práv, je možné získat další potřebné informace s praktickými ukázkami a příklady ze školství v zajímavém článku Zákonné a nezákonné užití učebnic, odborných publikací a literárních děl při výuce , kde si učitel uvědomí legální a nelegální postup.
Problematika autorských práv ve školství je komplikovaná, proto stojí za shlédnutí video Užití cizího díla ve výuce , ve kterém JUDr. Matěj Myška, Ph.D. vysvětluje problematiku používání cizích děl ve výuce na praktických příkladech.
Při vytváření příprav či učebních pomůcek lze používat díla, která jsou vyjmuta z ochrany a autor je uvolnil pod licenci Public Domain. Díla pod touto licencí mohou být používána pro komerční účely v podobě propagace školy. Často je zmiňována licence Creative Commons , ale pozor není to jen jedna licence a při používání díla je potřeba vědět, podmínky dané licence. Detailní informace o jednotlivých licencích Creative Commons
Školství je specifickým případem, co se týká autorských práv. Platí zde hlavně tyto zásady:
• V souladu s autorskými právy je použití koupené kopie filmu či hudby.
• Porušením autorských práv je rozmnožování a šíření výňatků autorských děl (textů učebnic) bez souhlasu autorů nebo nakladatelů v písemné i digitální formě.
Podrobněji například na tomto blogu.
· Pixabay nabídka obrázků, znělek, krátkých videí
· Stockio nabídka obrázků, znělek, krátkých videí
· Public Domain Pictures nabídka obrázků
· Public Domain review videa, historická videa
· Pexels nabídka obrázků
· Unsplash nabídka obrázků
· Free Images nabídka obrázků
· Openclipart nabídka klipartů ke stažení ve formátech SVG, WMF, PNG a PDF
· Free Clip Art Images nabídka klipartů ke stažení ve formátech SVG a PNG
· Freepik – velký výběr obrázků vhodných i pro komerční využití, ale s nutností uvedení zdroje
· Photos for Class – velký výběr obrázků, stáhnuté obrázky mají v dolní části v černém proužku informaci o licenci
· Free Music Archive velký výběr hudby, ale pozor na licenci uvedenou u vybrané skladby
· Zvuková knihovna YouTube s hudbou a zvukovými efekty je dostupná po přihlášení pomocí účtu Google.
· Incompetech Music Search filmová hudba Kevina MacLeoda
· Další zdroje hudby i pro komerční použití lze nalézt v odkazu ZeptejseFilipa
YouTube je zdrojem hudby a videí a je třeba mít při vyhledávání zapnutý filtr se zvolenou licencí Creative Commons. Na stránce Autorská práva na YouTube jsou důležité informace a doporučení pro tvorbu videí, jak spravovat vlastní práva na YouTube a jak respektovat práva ostatních.
Učitel zpřístupňuje digitální obsah žákům, kolegům, ostatním pedagogům a rodičům, který účinně citlivě chrání. Nesmí opomenout řídit se pravidly, které vyplývají z autorského zákona s uvedením zdroje, pramenu nebo licence. Dále musí umět správně užívat citace, což je formou webinářů nebo kurzů vysvětleno na Jak správně citovat a odkazovat na citace
Webinář č. 2 — Jak na citace a citování
Digitální zdroje je třeba si z pohledu učitele rozdělit dle používání na zdroje pro administrativu a na zdroje pro výuku. Digitální zdroje pro administrativu v podobě používaného školního informačního systému viz podpilíř Pracovní komunikace dále se řídí vnitřním předpisem vzdělávací organizace na základě doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost NÚKIB.
Při distanční výuce je potřeba dodržovat kybernetickou bezpečnost dle Vyhlášky č. 316/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a dále pravidla a bezpečnost při videokonferencích, online schůzkách s rodiči, žáky viz metodika Videokonference bezpečně
NÚKIB (Národní úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost) nabízí bezpečnostní doporučení, e-learningové kurzy kybernetické bezpečnosti, konference, semináře, workshopy. Dále nabízí i kontaktní vzdělávání a poskytuje materiály pro školy v podobě her, videí, které se věnují bezpečnému brouzdání po internetu a bezpečnému používání digitálních technologií.
Projekt sdružení CZ.NIC formou zábavných cca dvouminutových videí přibližuje problematiku internetu. Ke každému videu je doprovodný text, který se dané problematice věnuje více do hloubky, a pro učitele jsou u každého dílu jsou vzdělávací balíčky ke stažení, pomocí kterých si mohou obohatit výuku informatiky i dalších předmětů ve škole.
MŠMT připravilo Stručný návod na zabezpečení souvisejících s GDPR formou dokumentů, které mohou pomoci zorientovat se v povinnostech souvisejících s GDPR.
Ověřit si své znalosti o bezpečném užívání internetu lze na tomto odkazu. Webové stránky Bezpečný internet nabízí i mnoho inspirace do výuky.
Učitel za respektu a uplatňování pravidel vyplývajících z autorských práv sdílí své vzdělávací zdroje ve virtuálním vzdělávacím prostředí pomocí příloh, odkazů, QR kódů. Dále je sdílí online na webových stránkách, vzdělávacích portálech či blozích.
Každý z nás respektujme a korektně uplatňujme pravidla ochrany soukromí a respektujme omezení vyplývajících z autorských práv, neboť určitě nechceme, aby námi vytvořený materiál někdo vydával za svůj nebo ho kopíroval mezi žáky, popřípadě sdílel v online prostředí.